مشاوره حقوقی و خانواده

زکات علم نشر آن است

مشاوره حقوقی و خانواده

زکات علم نشر آن است

مشاوره حقوقی و خانواده

ارائه مباحث فقهی و حقوقی کاربردی متناسب با نیاز روز، دانستنیهـای حقـوقــی و مشـــاوره

طبقه بندی موضوعی

۲ مطلب در خرداد ۱۴۰۰ ثبت شده است

 

با عنایت به سوال و درخواست دوستان و برخی از کاربران نسبت به نحوه شکایت از عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا، آیین نامه اجرایی هیات های حل اختلاف و نحوه رسیدگی به شکایات از شوراهای اسلامی شهر و روستا بشرح زیر ارائه می گردد.

در خصوص مراحل شکلی طرح شکایت و گزارش مراتب بصورت تلفنی و یا حضوری اعلام خواهد شد.

 

دریافت

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ خرداد ۰۰ ، ۱۳:۳۱
moshaver

بررسی وضعیت فقهی و حقوقی بیت کویین

يكشنبه, ۲ خرداد ۱۴۰۰، ۰۱:۴۵ ب.ظ

جهت اطلاع از وضعیت فقهی و حقوقی بیت کویین پیشنهاد می کنم مقاله زیر (محمد روشن، مصطفی مظفری، هانیه میرزایی) را مطالعه کنید :

 

چکیده

بیت کوین یکی از واقعیت‌ های عصر حاضر است که در کنار فرصت‌ ها، تهدیدها و مخاطراتی را برای سیستم اقتصادی کشورها به همراه دارد. در حال حاضر بیت کوین به عنوان پرکاربردترین و با ارزش‌ترین پول مجازی در دنیای واقعی است. بیت کوین که در واقع یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی‌پشتوانه» یا پول حکومتی است؛ یک وسیله برای نقل و انتقال یا ذخیره ارزش با ماهیت غیر متمرکز محسوب می گردد که به سرعت در فضای مجازی فراگیر شده‌ و به کاربران این امکان را می‌دهد بدون هیچ واسطه‌ای تمامی مراحل انتشار، پردازش و معاملات را انجام دهند. مباحث بسیاری در مورد ماهیت بیت کوین وجود دارد؛ آیا واقعاً بیت کوین را می‌توان به عنوان یک ارز، سرمایه یا کالا در نظر گرفت. روند گسترش استقبال از بیت کوین باعث گردیده بررسی ابعاد بیت کوین و استفاده آن در سیستم اقتصادی در دستور کار مراکز پژوهشی، مراکز فقهی، مجالس قانونگذاری و بانک‌های مرکزی بسیاری از کشورهای جهان قرار گیرد که ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.
بسیاری از صاحب نظران معتقدند بیت کوین می تواند کارکردهای مشخصی را که پول سنتی و پول الکترونیک در اقتصاد بر عهده دارد را در دنیای حقیقی ایفا نماید و به نظر می رسد حتی با قوانین شریعت و اصول اسلامی مغایرت ندارد، بنابراین به عنوان پول مجازی( ارز دیجیتال) پذیرفته شده، لکن با مسائل و چالش هایی در این-خصوص مواجه است که باید با وضع قوانین مناسب و نظارت دقیق، وسیله‌ای قابل اتکاء و اعتماد در مبادلات شود.

دریافت

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲ خرداد ۰۰ ، ۱۳:۴۵
moshaver